Bilal Bozkurt

Bilal Bozkurt

Somatoform bozuklukların başarılı tedavisi

Ruhum huzurunu buldu

İlk görüşmede Bilal biraz umutsuz görünüyordu. Kısık bir sesle şikâyetlerini saydı: Ağrıları var, elleri karıncalanıyor, uyuşukluk hissi ve diğer nörolojik semptomları vardı. Ayrıca römatizmal şikayetler, kuvvetli sırt ağrıları, tükenmişlik ve yorgunluk ekleniyor. Bu nedenle bir yıldan uzun bir süre çalışamadığını söylüyor Bilal, ona özgü somatoform bozukluğunun semptomları hakkında. Bu yüzden birçok defa tedaviye görmüş, hastaneye de yatmış. Ama somatoform bozukluk tanısı konamamış. Ayrıca on yıldan uzun bir süredir ayakta psikiyatrik tedavi görüyormuş. Bilal Bozkurt: »Kimsenin bana yardım edebileceğine inanamıyordum. Psikosomatik terapinin fiziksel ağrılarımı nasıl geçireceğini de bilmiyordum. Ama aslında vücudum sağlammış. Ruhum hastaymış.«

»Bay Bozkurt ağır, ama çok tipik bir vakaydı« diyor Prof. Dr. Jan Kızılhan. »Birçok ve ağır fiziksel şikâyeti vardı. Ama çok sayıda ayakta ve hastanede muayene ve tedavilerde ne organik bir neden bulunabildi ne de tedaviler bir iyileşme sağlayabildi.« Bu yüzden nedenleri psikolojide aramak akla yakın geliyordu. Ne yazık ki hastalar, Kızılhan'a göre, genellikle uzun ıztıraplı bir dönem yaşıyorlar. Bay Bozkurt da, kendisine kültürlerarası psikosomatik bölümünde yardım edilinceye kadar, bu yoldan geçmek zorunda kaldı. »Başta yardım için çok az umudum olsa da doktorlara, terapistlere ve diğer hastalara çok çabuk güven kazandım.« diyor Bilal geriye doğru bakınca. "Bu arada tabii ki Türkçe konuşabilmek ve klinikte tanıdık çay seremonisinin olması çok faydalı oldu.« Somatoform bozukluğunun nedenlerini bulmaya çalışmak zorlayıcı ve ağrılı, ama aynı zamanda özgürleştirici bir süreç olmuş. Geriye baktığında ne kadar uzun süre ruhunun verdiği sinyalleri göremediğine üzülüyor. »Bugün ben başka bir insanım, kendimi özgür ve sağlıklı hissediyorum.«

Terapide Bilal Bozkurt'un daha çocukken küçük kız kardeşinin ve ondan kısa bir süre sonra annesinin ölümüyle ağır kayıplar yaşadığı ortaya çıkarılabilmişti. Bunlarla hiçbir zaman başa çıkamamıştı. Daha sonra, bunların üstüne karısının ailesi ile anlaşmazlıklar eklenmişti. Üzüntü, öfke, korku ve ruhsal yaralar depresyona ve değersizlik ve sürekli güvensizlik hislerine yol açmıştı. Tanınmayan ve işlenmemiş birçok psikolojik sorun, Bilal'in aylarca çalışamayacağı kadar ciddi fiziksel semptomlara dönüştü.

Gerçek hasta hikayeleri hakkında yazıyoruz. Hastalarımızı korumak için isimlerini değiştirdik. Resimlerdeki kişilerin hikayelerdeki hastalarla alakası yoktur.

Gerçek hasta hikayeleri hakkında yazıyoruz. Hastalarımızı korumak için isimlerini değiştirdik. Resimlerdeki kişilerin hikayelerdeki hastalarla alakası yoktur.

Somatoform bozukluklarda terapi hedefleri

Psikolojik ve fiziksel işlevler ile ilgili olarak
 • Psikolojik dengeleme
 • Bilişsel bozukluğun analizi ve değişimi
 • Hastalık ve nedenleri hakkındaki bilgilerin iyileştirilmesi
Etkinlikler ile ilgili olarak
 • Sosyal yeterliliğin oluşturulması
 • Zorlayıcı durumlarla başa çıkmanın iyileştirilmesi
 • Kendine güvenin oluşturulması
 • Sportif etkinliklerin entegrasyonu
Katılımla ilgili olarak
 • Psikolojik bağımsızlığın iyileştirilmesi
 • Sosyal entegrasyonun iyileştirilmesi
 • Ruh halinin ve özsaygı hissinin dengelenmesi için kaynakların dahil edilmesi
Bağlam faktörleri ile ilgili olarak (Çevresel ve kişilerle ilgili faktörler)
 • İşlemeyen etkileşim örneklerinin tanınması ve üzerinde çalışılması
 • Aile içi çatışma durumunun anlaşılmasında destek
 • Kişisel çevrenin olumlu gücüne güvenin oluşturulması
"Hastalarımızın güvenini, onların kendine güvenini uyandırmak için kazanmalıyız. Bu engebeli bir yoldur. Ancak bu yolda yürümeye değer."

"Hastalarımızın güvenini, onların kendine güvenini uyandırmak için kazanmalıyız. Bu engebeli bir yoldur. Ancak bu yolda yürümeye değer."

Prof. Dr. Dr. Jan Ilhan Kizilhan, Başhekim

Somatoform bozukluklarda tedavi süreci

 • Düzenli kaynaklara uygun düzenlenen anadilinde birebir görüşmeler
 • Anadilinde grup terapisi
 • Depresyon ve ağrı konulu bir psiko-eğitim grubuna katılım
 • Güven oluşturma amaçlı birebir terapi
 • Gevşeme yöntemlerinin öğrenilmesi
 • Bastırılmış duyguların ifadesi için yapısal terapi ve psikoterapötik önlemler
 • Biyografik olaylar ile hastalık semptomları arasındaki bağlantıyı anlatı yaklaşımı ile çözmek için birebir görüşmeler
 • Spor terapisi

Somatoform bozuklukların terapisinin sonuçları

Terapinin başında öncelikle güven oluşumu için çok fazla çalışma gerekmesini takiben, Bay Bozkurt kendisini giderek daha fazla açtı ve diğer hastalarla da yakın ilişkiler oluşturdu. Somatoform bozukluğunu tanıyarak öğrendi ve olumsuz, ama öncelikle olumlu etkenlerin bilincine vardı. Çatışmalarla daha iyi baş etmeyi öğrendi ve yardımımızla durmunu düzeltmeye yönelik stratejileri geliştirdi. Evliliğine ikinci bir şans verdi. Gevşeme teknikleri ve sportif etkinliklerle hareketliliğini, kas koordinasyonunu ve sürekliliğini önemli ölçüde iyileştirdi ve böylece ağrılarının hissedilir oranda azalmasını sağladı. Bilal Bozkurt bizi, kendine güvenli, artırılmış özsaygı hissi ve yeni hayat cesareti ile terketti.

 Psikosomatik terapi

Psikosomatik terapi

Kültürlerarası psikosomatik bölümünde kullanılan her bir psikoterapi yöntemiyle ilgili olarak daha fazla bilgi edinin.

Terapi konsepti ile ilgili olarak

İletişim

Vogelsang MEDICLIN kliniğine başka sorularınız mı var veya daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz?
Hafta içinde 8:00 ve 16:00 saatleri arasında beni arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz.

Mona Kizilhan

Mona Kizilhan

Verwaltungsleitung, Dipl. Betriebswirtin Healthcare Managerin

MEDICLIN Klinik am Vogelsang