Perihan Bulut

Perihan Bulut

Travma sonrası psikosomatik tedavi

Yeniden yaşamak istiyorum!

Vogelsang travma terapisi kliniğinde psikolog ile ilk görüşmesinde küçük, zayıflamış ve bitkin görünüyordu. Korku içinde, güvensiz ve içine kapalıydı. Travma öncesindeki yaşam dolu, açık ve eğitimli kadını artık kimse tanıyamıyordu. Travmanın nedenleri sadece ülkesindeki savaş, tutuklanmaları ve ailesinin tutuklanması değil, aynı zamanda sorgularda yaşanan saldırıların yanı sıra tecavüzlerdi. Sonuçlar hayatını mahvetmişti. Perihan ve ailesi kendilerini kurtarabilmişlerdi. Ancak yaşananlar peşini bırakmıyordu. Suçluluk duygusu içindeydi, lekelenmiş ve kirlenmiş hissediyordu. Travması o kadar kötüydü ki, birçok defa hayatını sonlandırmayı denemişti.

"Bayan Bulut ve ailesinin yaşamak zorunda kaldıkları korkunç kader, onu ciddi bir şekilde yaralamıştır" diyor Prof. Kızılhan onu tanıdıktan sonra. "Yaşananların travması onun içinde halen etkili." Bu travma kaynaklı bozukluklarda çok tipik bir durumdur. "Hastalar bu tür olaylardan sonra çeşitli korkular yaşar. Flash-back denen geri dönüşlerden mustariptirler ve günlük koşullarda travmatik olayı birdenbire yeniden yaşarlar. Yaşanmış olanı baskılamaya çalışırlar. Ama bu nedenle olay giderek daha fazla yer kaplar. Ruha hâkim olan bir canavar haline gelir." diye açıklıyor Vogelsang kliniğinin travma terapisi uzmanı. İlgili kişinin suçu kendinde araması da sık rastlanan bir durumdur. Korku, öfke, suçluluk, güvensizlik ve duygusal katılaşmadan oluşan bir kısır döngüye kapılırlar. Bu nedenle terapinin hedefi hastayı kısır döngüden çıkarmak ve onlarla birlikte yaşama yeni bir bakış açısı oluşturmaktır.

"En büyük korkum, kocamın ve ailesinin sorgularda başıma gelenleri öğrenmesi" diye açıklıyor Perihan Bulut duygularını. "Dışa vuramadığım bir öfkeyle doluyum. Bu öfkenin kaynağını açıklamalıydım. Tam bir utanç, âciz bir öfke içindeyim, kirlenmiş ve değersiz hissediyorum. Öğretmen olarak hayatımı kaybettim. Her şeyimi kaybettim. Ve şimdi kendimi kaybetmenin sınırındayım. İçimdeki ve etrafımdaki her şeyin parçalandığını fark ediyorum ve çaresiz teslim olmuş hissediyorum." Donaueschingen'de bulunan Vogelsang travma terapisi kliniğinde travması ile baş etmek ve böylece hayatını tekrar kontrole alabilmek için son bir şans gördüğünü söylüyor.

Gerçek hasta hikayeleri hakkında yazıyoruz. Hastalarımızı korumak için isimlerini değiştirdik. Resimlerdeki kişilerin hikayelerdeki hastalarla alakası yoktur.

Vogelsang travma terapisi kliniğinde terapi hedefleri

Psikolojik ve fiziksel işlevlerle ilgili olarak
 • Psikolojik dengelenme
 • Depresyon ve korku gibi duygusal semptomların önlenmesi
 • Bilişsel bozukluğun analizi ve değiştirilmesi
 • Travma ile ilgili bilgilerin iyileştirilmesi
 • Öz algılamanın iyileştirilmesi
Etkinlikler ile ilgili olarak
 • Başkalarına güven duygusunun oluşması
 • Sıkıntılı durumlarla baş etmenin iyileşmesi
 • Gevşeme yöntemlerinin öğrenilmesi
Katılımla ilgili olarak
 • Psikolojik bağımsızlığın iyileştirilmesi
 • Sosyal entegrasyonun iyileştirilmesi
 • Psikolojik ve özsaygı hislerinin dengelenmesi için kaynakların geliştirilmesi
Bağlam faktörleri ile ilgili olarak (Çevresel ve kişilerle ilgili faktörler)
 • Diğerlerine kendini açma yeteneğinin üzerine çalışılması
 • Kişisel ortamın olumlu gücüne güven duyulması

ZITAT PASST NICHT

"Biz, yolunu kaybetmiş kişilere doğru yolu gösteren rehberlere benziyoruz. O yolda yürüme kararını Vogelsang travma terapisi kliniğindeki hastaların kendilerinin alması gerekiyor. Ve yönünü kaybetmiş dolananlardan hedefine doğru yürüyenl

"Biz, yolunu kaybetmiş kişilere doğru yolu gösteren rehberlere benziyoruz. O yolda yürüme kararını Vogelsang travma terapisi kliniğindeki hastaların kendilerinin alması gerekiyor. Ve yönünü kaybetmiş dolananlardan hedefine doğru yürüyenl

Sükran Sever-Kettler
Psikolog

Travma tedavi yöntemi

 • Düzenli, kaynaklara yönelik anadilinizde birebir görüşmeler
 • Anadilinizde grup terapisi
 • Depresyon, korku ve ağrı konulu bir psikoloji eğitim grubuna katılma
 • Güven oluşturma için birebir terapi
 • Gevşeme yöntemlerini öğrenme
 • Bastırılmış duyguların ifadesi için yapısal terapi ve psikoterapötik önlemler
 • Biyografik olaylar ile hastalık semptomlarınız arasındaki bağlantıyı anlatı yaklaşımı ile çözmek için birebir görüşmeler
 • Daha ileri denge gelişimi için kaynak olarak kullanmak üzere biyografinin yeniden yapılandırılması

Travma durumunda terapi sonuçları

Perihan Bulutterapi süreci içinde daha açık, daha kendine güvenli hale geldi ve suçluluk ve utanç duygularından sıyrılabildi. Yaşadığı travmatik olaylar ve tecavüz hakkında, kocası ile konuşmak için cesaretini topladı. O da karısına sorgular sırasında kendisinin de tecavüze uğradığını anlattı. Bu ilk yaklaşımdan sonra çift birkaç çift görüşmesi yaptı. Böylece Perihan'ıntravmasının ve yaşananların ikisi arasında oluşturduğu derin çatlak aşılabildi. İkisi birbirlerine yeniden güven duymaya başladılar. Perihanşimdi hızla Almanca öğrenmek istiyor ve tekrar öğretmen olarak çalışabilmeyi hedefliyor. Vogelsang travma kliniğine aşağıdaki sözlerle veda etti: "Kliniğe geldiğimde, nasıl öleceğimi düşünüyordum. Şimdi yeniden nasıl yaşayacağımı düşünmeye başladım. Teşekkürler."

 Psikosomatik terapi

Psikosomatik terapi

Kültürlerarası psikosomatik bölümünde kullanılan her bir psikoterapi yöntemiyle ilgili olarak daha fazla bilgi edinin.

Terapi konsepti hakkında

İletişim

Vogelsang MEDICLIN kliniğine başka sorularınız mı var veya daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz?
Hafta içinde 8:00 ve 16:00 saatleri arasında beni arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz.

Mona Kizilhan

Mona Kizilhan

Verwaltungsleitung, Dipl. Betriebswirtin Healthcare Managerin

MEDICLIN Klinik am Vogelsang