Tanyel Yüksel

Tanyel Yüksel

Korku ve zorlanım bozukluklarının başarılı tedavisi

Burada iç huzurumu buldum

Bugün Yüksel ailesi sık sık birlikte oturuyor, ortak gezilere çıkıyor, birbirleriyle rahat ve sakin geçiniyorlar. Bu her zaman böyle değildi. Çünkü Tanyel Yüksel korku ve zorlanım bozukluğuna sahipti. Sürekli ellerini yıkıyordu ve mutfağı günde dört defa temizliyordu. Hiçbir eşya veya mobilyanın yeri değiştirilmemeliydi. »Her şeyi kontrol etmek zorundaydım. Hiçbir iş benim düşündüğümden farklı yapılmamalıydı. En basit bir gecikme veya unutulan bir telefon konuşması bile panik olmamı sağlıyordu«, diye değerlendiriyor Tanyel geçmişini. Profesör Kızılhan ve ekibinin tedavisi sayesinde iç huzurunu buldu ve korku ve zorlanımlarından kurtulabildi.

»Önce korkuların kaynağını bulmak zorundaydık«, diye açıklıyor Jan Kızılhan. »Bu her zaman o kadar kolay değildir, çünkü genellikle bu nedenler erken çocukluk döneminde yatar.« Nedenler bilinirse hastayla birlikte, onu korku ve zorlanıma götüren mekanizmalar ortaya çıkarılabilir ve bunları etkisizleştirilebilir. »Bütün hayatım temizlik ve kontrol etmekten oluşuyordu« diye farkında bugün Tanyel. »Bu durum sadece benim için korkunç değildi, kocam ve çocuklarım için de öyleydi. Yolunda gitmeyen bir şey olduğunda, herkese bağırıyordum. Herhangi biri birkaç dakika da geç kalsa, korkunç bir kaza olduğuna inanıyordum. Her yerde enfeksiyon ve ağır hastalık tehlikesi görüyordum. Kendim de bir şeylerin yolunda olmadığını biliyordum, ama buna karşı ne yapabileceğimi bilmiyordum.« Tanyel ailesinin, onun korku ve zorlanımları yüzünden dağılmaması için bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu. İlk adımı kendisi, Vogelsang MEDICLIN kliniğine psikosomatik rehabilitasyona gelerek attı. Burada ona korku ve zorlanımlarının üstesinden gelmesi için yardım edildi.

Terapi sürecinde Tanyel'in çocukluğunda çok şiddet gördüğü ortaya çıktı. Ailesi ona sadece sınırlı sıcaklık ve yakınlık göstermişti. Bunları ancak sonraları kendi ailesinde bulabilmişti. Bu şansını kaybetmek istememişti ve herhangi bir durumun bu mutluluğu elinden alabileceği korkusunu geliştirmişti. Aynı zamanda sorunlar ve çatışmalarla başa çıkmak için tecrübe ve stratejilere sahip değildi, çünkü bunlarla çocukluğunda hiç tanışmamıştı.

Gerçek hasta hikayeleri hakkında yazıyoruz. Hastalarımızı korumak için isimlerini değiştirdik. Resimlerdeki kişilerin hikayelerdeki hastalarla alakası yoktur.

Korku ve obsesif bozukluklarda terapi hedefleri

Psikolojik işlevlerle ilgili olarak
 • Psikolojik dengelenme
 • Korku ve zorlanım gibi semptom duyguların önlenmesi
 • Hastalık hakkındaki bilgilerin iyileştirilmesi
 • Biyografik nedenlerin belirlenmesi
Etkinliklerle ilgili olarak
 • İletişim ve sorun çözümü stratejileri geliştirme
 • Gevşeme yöntemlerinin öğrenilmesi
Bağlam faktörleri ile ilgili olarak (Çevresel ve kişilerle ilgili faktörler)
 • İşlemeyen etkileşim örneklerinin tanınması ve üzerinde çalışılması
 • Aile içi çatışma durumunun anlaşılmasında destek
 • Ailenin konuya dahil edilmesi

Korku ve zorlanım bozukluklarında tedavi yöntemi

 • Birebir görüşmelerle biyografik çalışma
 • Ekspozisyon terapisi (korkuları tetikleyen şeylerle yüzleşme)
 • Anadilde grup terapisi
 • Gevşeme yöntemlerinin öğrenilmesi
 • Psikoterapötik önlemler
 • Terapötik çalışmaya ailenin dahil edilmesi

Korku ve zorlanım bozukluğunda terapi sonuçları

Tanyel Yüksel korkularını yenebildi. Kendisi bugün gündelik hayatı ve ailesi ile birlikte rahat ve sakin bir şekilde baş edebilen neşeli bir kadın. Ailesi onun bu dönüşümünden çok memnun, çünkü Tanyel'in korku ve zorlanım bozukluğu hepsini etkiliyordu. »Eski, neşeli Tanyel'ime yeniden kavuştum« diyor kocası. »Bunun ne kadar güzel olduğuna inanamazsınız.«

Kültürlerarası psikosomatik

Kültürlerarası psikosomatik

Kültürlerarası psikosomatik bölümünde kullanılan her bir psikoterapi yöntemiyle ilgili olarak daha fazla bilgi edinin.

Terapi konsepti ile ilgili olarak

İletişim

Vogelsang MEDICLIN kliniğine başka sorularınız mı var veya daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz?
Hafta içinde 8:00 ve 16:00 saatleri arasında beni arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz.

Mona Kizilhan

Mona Kizilhan

Verwaltungsleitung, Dipl. Betriebswirtin Healthcare Managerin

MEDICLIN Klinik am Vogelsang